Themes - Twenty Twelve - en to ar translation catalogue (72 entries)

note: Description of the theme
en: The 2012 theme for WordPress is a fully responsive theme that looks great on any device. Features include a front page template with its own widgets, an optional display font, styling for post formats on both index and single views, and an optional no-sidebar page template. Make it yours with a custom menu, header image, and background.
ar: قالب 2012 هو قالب متجاوب بالكامل (Responsive) يبدو رائعاً على أي جهاز. من ميزات القالب: قالب خاص للصفحة الرئيسية يحتوي على ودجات خاصة به، عرض اختياري للخط، تصاميم لصفحات بنية المقالة (post format)، صفحة اختيارية يدون شريط جانبي. من خصائص القالب أيضاً: دعم للقوائم، إمكانية التحكّم بالترويسة والخلفية.

note: translators: %s: The post title.
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
ar: تعليق واحد على &ldquo;%s&rdquo;

en: Blue
ar: أزرق

en: Dark Gray
ar: رمادي داكن

en: Medium Gray
ar: رمادي متوسط

en: Light Gray
ar: رمادي فاتح

en: White
ar: أبيض

note: Template Name of the theme
en: Full-width Page Template, No Sidebar
ar: صفحة ذات عرض كامل، بدون شريط جانبي

note: Template Name of the theme
en: Front Page Template
ar: قالب الصفحة الرئيسية

note: translators: %s: Tag title.
en: Tag Archives: %s
ar: أرشيف الوسم: %s

[ctx: Next post link]
en: &rarr;
ar: &larr;

[ctx: Previous post link]
en: &larr;
ar: &rarr;

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
ar: عذراً، لا توجد نتائج توافق معايير بحثك. فضلاً، حاول البحث مجدداً باستخدام كلمات بحث مختلفة.

note: translators: %s: Search query.
en: Search Results for: %s
ar: نتائج البحث عن: %s

note: translators: %s: Post editor URL.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
ar: مستعد لنشر أول مقالة لك؟ <a href="%s">ابدأ من هنا</a>.

en: No posts to display
ar: لا توجد مواضيع للعرض

en: Next &rarr;
ar: التالي &larr;

en: &larr; Previous
ar: &rarr; السابق

en: Skip to content
ar: انتقل إلى المحتوى

en: Menu
ar: القائمة

note: translators: 3: Date, 4: Author display name.
en: This entry was posted on %3$s<span class="by-author"> by %4$s</span>.
ar: تم نشر هذه المقالة في تصنيف %3$s <span class="by-author">بواسطة %4$s</span>.

note: translators: 1: Category name, 3: Date, 4: Author display name.
en: This entry was posted in %1$s on %3$s<span class="by-author"> by %4$s</span>.
ar: تم نشر هذه المقالة في تصنيف %1$s بتاريخ %3$s <span class="by-author">بواسطة %4$s</span>.

note: translators: 1: Category name, 2: Tag name, 3: Date, 4: Author display name.
en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s on %3$s<span class="by-author"> by %4$s</span>.
ar: نُشرت هذه المقالة في تصنيف %1$s مع الوسوم %2$s بتاريخ  %3$s <span class="by-author">بواسطة %4$s</span>.

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s
ar: عرض جميع المواضيع التي كتبها %s

note: translators: Used between list items, there is a space after the comma.
en: ,
ar: ،

en: Reply
ar: رد

en: Your comment is awaiting moderation.
ar: تعليقك بانتظار المراجعة.

note: translators: 1: Date, 2: Time.
en: %1$s at %2$s
ar: %1$s الساعة %2$s

en: Post author
ar: كاتب المقالة

en: (Edit)
ar: (تحرير)

en: Pingback:
ar: التنبيهات:

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ar: المواضيع الأحدث <span class="meta-nav">&larr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
ar: <span class="meta-nav">&rarr;</span> المواضيع الأقدم

en: Post navigation
ar: تصفّح المقالات

en: Second Front Page Widget Area
ar: منطقة الودجات الثانية في الصفحة الرئيسية

en: Appears when using the optional Front Page template with a page set as Static Front Page
ar: تظهر عند إنشاء صفحة واختيار نموذج &#8221;قالب الصفحة الرئيسية الاختياري&#8220;

en: First Front Page Widget Area
ar: منطقة الودجات الأولى في الصفحة الرئيسية

en: Appears on posts and pages except the optional Front Page template, which has its own widgets
ar: تظهر في جميع المقالات والصفحات باستثناء قالب الصفحة الرئيسية الاختياري، والذي يملك مربعاته الجانبية الخاصة.

en: Main Sidebar
ar: الشريط الجانبي الرئيسي

note: translators: %s: Page number.
en: Page %s
ar: صفحة %s

[ctx: Open Sans font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Open Sans, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
ar: off

en: Primary Menu
ar: القائمة الأساسية

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
ar: الموقع يستخدم %s بكل فخر

en: Semantic Personal Publishing Platform
ar: برنامج التدوين الأكثر قوةً وانتشاراً في العالم

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ar: عرض جميع المقالات المكتوبة بواسطة %s <span class="meta-nav">&larr;</span>

en: Featured post
ar: مقالة مميّزة

en: Pages:
ar: الصفحات:

en: Apologies, but no results were found. Perhaps searching will help find a related post.
ar: عذراً، لم يتم العثور على نتائج. قد تفيدك خاصية البحث في العثور على مواضيع ذات صلة.

en: Nothing Found
ar: لم يتم العثور على شيء

en: Link
ar: رابط

en: Edit
ar: تحرير

en: % Replies
ar: % ردود

en: 1 Reply
ar: رد واحد

en: Leave a reply
ar: أضف تعليقاً

note: translators: %s: Post title.
en: Permalink to %s
ar: الرابط الدائم لـِ %s

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ar: أكمل قراءة المقالة <span class="meta-nav">&larr;</span>

en: Comments are closed.
ar: التعليقات مغلقة.

en: Newer Comments &rarr;
ar: تعليقات أحدث &larr;

en: &larr; Older Comments
ar: &rarr; تعليقات أقدم

en: Comment navigation
ar: تصفّح التعليقات

note: translators: 1: The number of comments, 2: The post title.
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
ar[0]: %1$s تعليق على &ldquo;%2$s&rdquo;
ar[1]: تعليق واحد (%1$s) على &ldquo;%2$s&rdquo;
ar[2]: تعليقان (%1$s) على &ldquo;%2$s&rdquo;
ar[3]: %1$s تعليقات على &ldquo;%2$s&rdquo;
ar[4]: %1$s تعليقا على &ldquo;%2$s&rdquo;
ar[5]: %1$s تعليق على &ldquo;%2$s&rdquo;

note: translators: %s: Category title.
en: Category Archives: %s
ar: أرشيف التصنيف: %s

note: translators: Author display name. translators: %s: Author display name.
en: About %s
ar: عن %s

note: translators: Author display name.
en: Author Archives: %s
ar: أرشيف الكاتب: %s

en: Archives
ar: الأرشيف

note: translators: %s: Date.
en: Yearly Archives: %s
ar: الأرشيف السنوي: %s

note: translators: %s: Date.
en: Monthly Archives: %s
ar: الأرشيف الشهري: %s

note: translators: %s: Date.
en: Daily Archives: %s
ar: الأرشيف اليومي: %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
ar: يبدو أنه لا يمكن إيجاد ما تبحث عنه. قد تفيدك خاصية البحث.

en: This is somewhat embarrassing, isn&rsquo;t it?
ar: هذا الأمر مربك بعض الشيء، أليس كذلك؟

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
ar: https://ar.wordpress.org/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
ar: فريق ووردبريس
