Themes - Twenty Thirteen - en to ar translation catalogue (74 entries)

note: Description of the theme
en: The 2013 theme for WordPress takes us back to the blog, featuring a full range of post formats, each displayed beautifully in their own unique way. Design details abound, starting with a vibrant color scheme and matching header images, beautiful typography and icons, and a flexible layout that looks great on any device, big or small.
ar: قالب 2013 يعيدنا إلى المدونة ويضم مجموعة كبيرة من الصيغ الخاصة بالتدوينات، وكل منها يعرض بشكل جميل في طريقة فريدة خاصة به. تفاصيل التصميم كثيرة، بدءًا بألوان نابضة بالحياة، ترويسات متجانسة، خطوط وأيقونات جميلة، وتصميم مرن والذي يبدو رائعا على أي جهاز، سواءً كان كبيرًا أو صغيرًا.

[ctx: comments title]
note: translators: %s: The post title.
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
ar: تعليق واحد على &ldquo;%s&rdquo;

en: Dark Gray
ar: رمادي داكن

en: Red
ar: أحمر

en: Medium Orange
ar: برتقالي متوسط

en: Light Orange
ar: برتقالي فاتح

en: Yellow
ar: أصفر

en: White
ar: أبيض

en: Dark Brown
ar: بني داكن

en: Medium Brown
ar: بني متوسط

en: Light Brown
ar: بني فاتح

en: Beige
ar: بيج (رملي)

en: Off-white
ar: أبيض طبيعي

note: translators: %s: Post format name.
en: %s Archives
ar: أرشيفات %s

note: translators: Tag title.
en: Tag Archives: %s
ar: أرشيف الوسم: %s

note: translators: %s: Search query.
en: Search Results for: %s
ar: نتائج البحث عن: %s

[ctx: header image description]
en: Star
ar: نجمة

[ctx: header image description]
en: Diamond
ar: ماسة

[ctx: header image description]
en: Circle
ar: دائرة

note: translators: %s: WordPress version.
en: Twenty Thirteen requires at least WordPress version 3.6. You are running version %s. Please upgrade and try again.
ar: قالب Twenty Thirteen يتطلّب على الأقل الإصدار 3.6 من ووردبريس. أنت تستخدم الإصدار %s. الرجاء الترقية والمحاولة من جديد.

en: Next <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ar: التالي <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Previous
ar: <span class="meta-nav">&larr;</span> السابق

en: Full resolution
ar: دقة كاملة

en: Link to full-size image
ar: رابط الصورة بحجمها الأصلي

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Skip to content
ar: انتقل إلى المحتوى

en: Menu
ar: القائمة

note: translators: %s: Post title.
en: Permalink to %s
ar: الرابط الدائم لـِ %s

[ctx: 1: post format name. 2: date]
note: translators: 1: Post format name, 2: Date.
en: %1$s on %2$s
ar: %1$s في %2$s

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s
ar: عرض جميع المواضيع التي كتبها %s

note: translators: Used between list items, there is a space after the comma.
en: ,
ar: ،

en: Sticky
ar: مثبت

[ctx: Next post link]
en: %title <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ar: %title <span class="meta-nav">&larr;</span>

[ctx: Previous post link]
en: <span class="meta-nav">&larr;</span> %title
ar: <span class="meta-nav">&rarr;</span> %title

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Post navigation
ar: تصفّح المقالات

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ar: المواضيع الأحدث <span class="meta-nav">&larr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
ar: <span class="meta-nav">&rarr;</span> المواضيع الأقدم

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Posts navigation
ar: تصفّح المقالات

en: Appears on posts and pages in the sidebar.
ar: يظهر في المقالات والصفحات في الشريط الجانبي.

en: Secondary Widget Area
ar: المربع الجانبي الثانوي

en: Appears in the footer section of the site.
ar: يظهر في تذييل الصفحة (فوتر) في الموقع.

en: Main Widget Area
ar: منطقة الودجات الرئيسية

note: translators: %s: Page number.
en: Page %s
ar: صفحة %s

[ctx: Bitter font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Bitter, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
ar: تفعيل

[ctx: Source Sans Pro font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Source Sans Pro, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
ar: تفعيل

en: Navigation Menu
ar: القوائم

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
ar: الموقع يستخدم %s بكل فخر

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
ar: يبدو أنه لا يمكن إيجاد ما تبحث عنه. قد تفيدك خاصية البحث.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with different keywords.
ar: عذرا، لا يوجد شيء يتطابق مع كلمات البحث التي استعملتها، المرجو المحاولة من جديد باستعمال كلمات مفتاحية أخرى.

note: translators: %s: Post editor URL.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
ar: هل أنت على استعداد لنشر مقالتك الأولى؟ <a href="%s">ابدأ من هنا</a>.

en: Nothing Found
ar: لم يتم العثور على شيء

en: View all % comments
ar: مشاهدة كافة التعليقات وعددها %

en: One comment so far
ar: تعليق واحد إلى الآن

en: Leave a comment
ar: أضف تعليق

en: Edit
ar: تحرير

en: Pages:
ar: الصفحات:

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Continue reading %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ar: متابعة قراءة %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Comments are closed.
ar: التعليقات مغلقة.

en: Newer Comments &rarr;
ar: تعليقات أحدث &larr;

en: &larr; Older Comments
ar: &rarr; تعليقات أقدم

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Comment navigation
ar: تصفّح التعليقات

[ctx: comments title]
note: translators: 1: The number of comments, 2: The post title.
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
ar[0]: %1$s تعليق على &ldquo;%2$s&rdquo;
ar[1]: تعليق واحد (%1$s) على &ldquo;%2$s&rdquo;
ar[2]: تعليقان (%1$s) على &ldquo;%2$s&rdquo;
ar[3]: %1$s تعليقات على &ldquo;%2$s&rdquo;
ar[4]: %1$s تعليقا على &ldquo;%2$s&rdquo;
ar[5]: %1$s تعليق على &ldquo;%2$s&rdquo;

note: translators: %s: Category title.
en: Category Archives: %s
ar: أرشيف التصنيف: %s

note: translators: %s: Author display name.
en: All posts by %s
ar: كل مقالات %s

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ar: عرض جميع المقالات المكتوبة بواسطة %s <span class="meta-nav">&larr;</span>

note: translators: %s: Author display name.
en: About %s
ar: عن %s

en: Archives
ar: الأرشيف

note: translators: %s: Date.
en: Yearly Archives: %s
ar: الأرشيف السنوي: %s

note: translators: %s: Date.
en: Monthly Archives: %s
ar: الأرشيف الشهري: %s

note: translators: %s: Date.
en: Daily Archives: %s
ar: الأرشيف اليومي: %s

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
ar: يبدو أنه لا يوجد شيء هنا. ربما حاول استعمال البحث؟

en: This is somewhat embarrassing, isn&rsquo;t it?
ar: هذا الأمر مربك بعض الشيء، أليس كذلك؟

en: Not Found
ar: غير موجود

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
ar: https://ar.wordpress.org/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
ar: فريق ووردبريس
